Sprawdź pogodę

REMIZA

Odnalezione przypadkowo podczas prac porządkowych w 2001 roku dokumenty z lat 1902-1932, mimo ze są one częściowo zdekompletowane, a zupełny brak dotyczy lat 1933-1945. mówią nam ze nasza straż powstała w 1902 roku. Nie zachowały się niestety żadne zdjęcia które mogłyby nam przybliżyć dzieje naszej straży oraz ukazać ówczesny sprzęt, remizy oraz członków.

Mówią one nam ze wieszowska straż od początku swego istnienia nie znajdowała się w tym miejscu w którym mieści się obecnie, lecz była kilkukrotnie przenoszona.. Pierwszą siedzibą związku była restauracja Augusta Gołąbka natomiast pierwsza remiza strażacka została utworzona we Dworze (obecnie ulica Robotnicza). Była to wydzielona szopa z „wozem strażackim”. Był to wóz na jedną parę koni z ogromną drewnianą beczką wypełnioną wodą. Do powożenia były zarezerwowane dwa konie. Wieszowska straż posiadała tez kilka punktów alarmowania które były rozmieszczone w całej wsi od Rokitnicy po ulice Dworcową.

Od roku 1927 do chwili obecnej remiza znajduje się na ulicy Bytomskiej 144 w budynku połączonym z przedszkolem. Posiada ona dwa mieszkania socjalne, dwa garaże, piwnicę, wieże służącą do suszenia węży oraz składowania sprzętu, a także pomieszczenie socjalne z całym osprzętem biurowym oraz małą łazienkę. W boksach garażowych mamy system podtrzymania ciśnienia powietrza w samochodach co skraca wyjazd do zdarzenia. Niestety wraz ze wzrostem zadań jakie przydziela się strażakom, co wiąże się z koniecznością rozwoju wyposażenia staje się ona dla nas coraz bardziej ciasna. Cały nasz obiekt jak i wiata za remizą jest pod ścisłą kontrolą kamer i systemu alarmowego które to strzegą naszego sprzętu.

 

 

 

Budynek OSP po termomodernizacji
OSP WIESZOWA © 2016 Frontier Theme